Ulusal Ulaştırma Portalı

Proje Konusu

Ulusal Ulaştırma Portalı; bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağladığı olanaklardan yararlanarak ülke çapında ulaştırma bilgilerinin vatandaşlarımıza tek noktadan sunulmasını amaçlayan bir bilişim projesidir.

Amaç

UUP'de vatandaşlara, iki nokta arasında mesafe, tahmini varış süresi, ulaşım güzergahları ile tüm ulaşım modlarında toplu taşıma ve özel araçla yolculuk seçeneklerinin sunulması amaçlanmıştır. "

Stratejik Planla İlgisi

SA1, SH 1.2, İPH 48
 Buradan broşürü görebilirsiniz
Dayanağı, gerekçesi

Kalkınma Bakanlığı 2006-2010 Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planında 59 Nolu eylem olarak yer almaktadır. Bu eylem Bakanlığımız sorumluluğuna verilmiştir. Proje, Strateji Geliştirme Başkanlığı sorumluluğunda yürütülmektedir.

Sağladığı faydalar

Vatandaş odaklı hizmet dönüşümü stratejisi çerçevesinde, elektronik hizmet geliştirilmesi ve sunumunda vatandaş odaklılık önceliği doğrultusunda, yurtiçi yolculuklar birçok vatandaş için olduğu kadar ülkemize gelen turistler için de önem taşımaktadır. Bu kapsamda, yolculuk planlamaya ve ilgili kuruluşlarla yapılacak ortaklıklarla bilet satışı gibi hizmetlere tek bir noktadan ulaşılabilmesi önemli bir kullanıcı faydasına sahiptir. Kullanıcılar böylelikle zaman tasarrufu sağlamanın yanı sıra, portal üzerinden yapabilecekleri aramalarla yolculuklarını daha düşük maliyetle de gerçekleştirmektedirler. Vatandaşın ulaşımla ilgili bilgi ihtiyaçlarını bir bütün olarak karşılamayı amaçlayan bu proje ile kullanıcı memnuniyetinde artış sağlanması ve hizmetin geniş kitlelere ulaştırılması hedeflenmektedir. Portal üzerinden sunulan bilgiler, seyahat hizmeti veren firmaların tanıtılması, hizmetlerinin diğer firmalarla karşılaştırılmalı olarak görülebilmesi, bu durumun eşit şartlarda rekabet imkanı sağlaması ve bilet satış imkanı sunulması bakımından, firmalar için ciddi oranda katkı sağlama potansiyeli taşımaktadır. Portal Yönetimin de; fiyat politikalarını vb. tüm bilgileri bir arada değerlendirebilmesine, sektörle ilgili yeni politika ve düzenlemeler yapabilmesine olanak tanımaktadır.

Başlama Tarihi
2009


Planlanan Bitiş Tarihi

2017

 Tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Mevcut Durum

Ulusal Ulaştırma Portalı projesi 2012 yılı Aralık ayında hizmete açılmıştır. Portal üzerinden; ülke içinde seyahat planlamanın tek bir noktadan gerçek zamanlı olarak kara, hava, denizyolu, demiryolu taşımacılığının tüm seçenekleri ile yolculuk süresi ve maliyeti kriterlerini içerecek şekilde yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Portale mevcut durumda; Türkiye genelinde seyahat süresince veya bilgi amaçlı olarak ihtiyaç duyulacak 1 milyondan fazla ihtiyaç noktası, 170 adet karayolu taşımacılığı firması, THY-Anadolujet başta olmak üzere 6 adet havayolu firması, TCDD, denizyolu firmalarından İDO, BUDO,Mavi Marmara, Gestaş ve 9 adet kargo taşımacılığı firması entegre durumdadır. Bunun yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanlıkları ile sürdürülen çalışmalar neticesinde Ankara, İzmir ve Bursa illeri şehir içi ulaşım bilgileri (toplu taşıma bilgileri) sisteme entegre edilmiştir. Ayrıca; ulaşımla ilgili acil durum ve önemli uyarıların (yol çalışması, kaza, vs) elektronik kanallardan sunumu, hava durumu bilgileri, havalimanları uçuş bilgileri, kargo takibi, ilgili iş ortakları ile sağlanan bağlantılarla bilet satışı hizmetleri portal üzerinden on-line olarak sunulmaktadır. Portal üzerinde, e-devlet kapısına entegre edilmiş sektöre ilişkin e-ulaştırma hizmetleri de geliştirilmiştir.Ulaştırma Portalı’na Apple IOS, Windows Mobile ve Android işletim sistemi kullanan mobil telefonlarla da erişilebilmektedir. Portal, Türkçe dışında İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça dillerinde de hizmet vermekte ve çocuklar için trafik eğitici oyun ve animasyonları portal üzerinde sunulmaktadır.

Yapılan Faaliyetler

Proje çalışmaları 2009 yılında başlatılmış ve ülke örnekleri incelenerek ilk aşamada bir prototip oluşturulmuştur. 2011 de kabul görmüş benzer uygulamalar dikkate alınarak prototip üzerinde geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda, Karayolu, Denizyolu, Havayolu ve Demiryolu sektörlerinde faaliyet gösteren sayıları 180' e ulaşan tarifeli yolcu taşıyan firmaların on line sefer bilgileri entegre edilmiştir. Meteoroloji Gn. Md., DHMİ Gn. Md., Karayolları Gn. Md. ve PTT nin yanısıra Kargo Firmaları ile entegrasyon sağlanmıştır. Portal, 2012 yılı sonunda bugünkü arayüzü ve hizmet içeriğiyle www.ulasim.gov.tr adresinde CeBIT Fuarında hizmete açılmıştır. Aynı tarihte, portalın 3 farklı işletim sisteminde çalışan mobil uygulaması da kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Planlanan Faaliyetler

Portal üzerinde mevcut hizmetlerin devamlılığının yanısıra, kapıdan- kapıya aktarmalı ulaşım, trafik yoğunluğu gibi yeni hizmetlerin sunulması ve geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Mobil Uygulama ile navigasyon hizmeti verilmesi, entegre olan Yerel Yönetimlerin artırılması ve engelliler için portal üzerinde hizmetler geliştirilmesi planlanmaktadır.

Proje Hakkında Kısa Bilgi

Portal yaklaşık 190 adet Kurum ve Firma ile on-line olarak birlikte çalışılabilirliği sağlayan büyük bir entegrasyon projesidir.

Proje Koordinatörü

Berrin KAHRAMAN.